Z apríla do mája

Ani vy ste v apríli nič nestihli zasadiť ani pripraviť záhony na výsadbu? Nevadí, počasie nám ukázalo že to nebol až taký zlý nápad :-) Magnólie už pomaly odkvitajú, jarné mrazíky už máme dúfajme za sebou tak vykročme v gumákoch smelo do záhrad.

Pre tých, ktorí ešte nesadili

V záhradkách si vysádzame nové záhony, môžeme postupovať podľa plánu, ktorý sme si v zimných mesiacoch pripravili. Na záhony vysádzame hrášok, reďkovku, cviklu, mrkvu, kukuricu, zemiaky, každému podľa chuti. V teplejších dňoch vysádzame fazuľu. Počas chladných nocí záhony zakrývame netkanou textíliou.

Sadeničky vo vnútri bytov alebo v skleníkoch a pareniskách ďalej zalievame. Ak sadeničky nemáme môžeme rastlinky vysádzať rovno do pôdy. Ak ešte očakávame mrazy vysádzajme skorej hlúboviny ako karfiol, kaleráb, ktoré znesú aj nižšie teploty. S uhorkami, tekvicami, cuketami, paradajkami, paprikami, baklažánmi radšej ešte chvíľku počkajme, predpestované saďme približne od polky mája. Vždy však platí, že výsadbu prispôsobujte klimatickým podmienkam. Jahody v záhone zavlažujeme a podkladáme trávou, slamou alebo fóliou čím zabránime hnitiu a zašpineniu plodov.

Ku koncu mája záhony už aj odburiňujeme. Ak už vyrastajú zemiaky môžeme okolo nich vytvárať kopy. Na konci mája zberáme hlávkový šalát, po ktorom môžeme vysadiť neskorú kapustu a ružičkový kel. V suchších oblastiach nesmieme zabúdať na pravidelnú závlahu. Pôdu mulčujeme, aby sme v nej čo najdlhšie udržali vlahu. Mulčovať môžeme slamou, burinou, rašelinou, pokosenou trávou.

Záhradka na balkóne

Na balkónoch môžeme v špeciálnom substráte vysádzať jahody a z plodov sa môžeme tešiť až do jesene. Tiež si môžeme vytvoriť malú bylinkovú záhradu, ktorá nie je náročná na pestovanie a tešiť nás bude do neskorej jesene. Predpestované bylinkové trsy si môžete kúpiť aj na trhu. Najbežnejšie sú tymian, mäta, levanduľa, bazalka.

Okrasná záhradka

Ak sa chceme v lete potešiť farebnou okrasnou záhradkou, začíname vysádzať aj letničky (najlepšie predpestované priesadky ako papuľka, nechtík, kapucínka, aksamietnica, astra), mladé trvalky (papraď, margarétky, chryzantémy) a prihnojujeme trvalky, ruže, vresovce. Niektoré letničky môžeme vysádzať aj do zeleninovej záhrady ako ochranu proti škodcom.  Najmä ruže zvyknú potrápiť vošky, preto ich postrekujeme.  Ak cibuľky tulipánov alebo iných cibuľovín zo zeme vyberáme (niektorí cibuľky v zemi nechávajú na nasledujúcu sezónu), pre vyberaním ich už nepolievame, aby sme ich odložili vysušené. Nadzemné časti cibuľovín necháme úplne vyschnúť. Skalku si vyčistíme a dosádzame alebo presádzame nové rastlinky. Do kvetinovej záhradky presádzame rododendrony a azalky, pričom dávame pozor aby sme neporušili koreňový systém. Obľúbené na výsadbu sú aj ľalie, mečíky, georgíny, gladioly. V okrasnej záhrade sa tiež vynímajú listnaté alebo ihličnaté dreviny, ktoré teraz vysádzame alebo ak nám už záhradu zdobia tvarujeme a skracujeme ich výhonky a tým podporíme ich zahustenie a pravidelný rast.

Ovocná záhrada

Môžeme vysádzať aj ovocné stromčeky najlepšie v kontajneroch. Do korún ovocných drevín umiestňuje lapače hmyzu. Pôdu po stromami kypríme, zavlažujeme, odburiňujeme. Najvhodnejším obdobím na kyprenie je doba po odkvete do konca júla, najlepšie po daždi. Kypríme predovšetkým na povrchu.

Ekologický odpad, ktorý nám vzniká pri čistení záhrad, záhonov a drevín pridávame do kompostu.