Pestovanie batátov

Našli ste už v oddelení zeleniny a ovocia hľuzy nezvyčajne hnedej, žltej alebo oranžovej farby a nápadne sa podobali na zemiaky? Batáty sú vynikajúcou prílohou k mäsu, rybám či divine a v kuchyni sa dajú všestranne využiť.

Pestovateľské podmienky

Sladké zemiaky sa môžu pestovať tam, kde je dlhodobé obdobie bez mrazu s vysokými teplotami vo vegetačnom období. Väčšina odrôd vyžaduje minimálne100-125 dňové obdobie bez mrazu, s minimálnou priemernou dennou teplotou 25°C. Sladké zemiaky tiež vyžadujú takmer 2,5 cm vody týždenne rovnomerne rozložené počas celého vegetačného obdobia pre najvyššie výnosy. Podmienky v priebehu 6-7 týždňov po výsadbe sú obzvlášť dôležité pre vývoj alebo „umiestnenie“ skladovacích koreňov.

Sladké zemiaky sú produktívne, ľahko sa pestujú, majú málo škodcov, znášajú sucho a dobrá úroda vydrží celú zimu. Tempo rastu úponkov je rýchle a zúrivé a dôvod pre takúto bujnosť bude zrejmá na jeseň, kedy sú korene vykopávané. Všetka listová fotosyntéza kŕmi skvelý koreňový plod.

Vo vyšších nadmorských výškach je pestovanie batátov otázne, i keď nie vylúčené. Isto sa mu bude bez problémov dariť vo fóliovníku, resp. skleníku. Batát je možné pestovať aj ako bytovú rastlinu, ale to skôr ako rastlinu s okrasnými listami než pre úžitok.

 

Výsadba batátov

Batáty (sladké zemiaky) potrebujú dostatok priestoru a veľa slnka - najlepšie sa rozkorenia v ľahkej, piesčitej, mierne kyslej pôde. Naopak, batátom nevyhovujú ťažké, nevzdušné, ílovité a zamokrené pôdy v blízkosti vodných plôch. Kyslosť pôdy (pH hodnota) by mala byť okolo 6.Síce batáty budú rasť aj v ťažšej pôde, ale korene môžu byť hrboľaté. Spracujte pôdu do hĺbky aspoň 20 cm a zmiešajte dobre zhnitý kompost alebo iné organické látky do pôdy ešte pred vysádzaním batátov.

Výsadba poľa sadenicami batátov zvyčajne začína začiatkom mája, alebo keď už nie je šanca, že rastliny zničí mráz, a končí koncom júna. Teplota pôdy v oblasti pestovania by mala dosiahnuť aspoň 18°C v 10 cm hĺbke. Ak sú rastliny vyložené príliš skoro, môže ich zraniť mráz. Výživné korene priesady nebudú rásť pri teplote pôdy pod 18°C a ak sa príliš skoro zasadí, úponky vyvinú purpurovú farbu, sila sa zníži, výťažok koreňa je nízky a korene sú guľaté, alebo tlsté, skôr ako podlhovasté.

Batáty sa pestujú zo sadeníc, pričom sa vysádza ručne alebo strojovo. Sadenice sa zvyčajne vysádzajú s rozostupom na 120 cm medzi radmi a 30-40 cm v rade.

Na menšej ploche (v záhradách), kde sme nútení šetriť priestorom,  vzdialenosť  medzi  radmi môžeme zmenšiť na cca. 70 – 100 cm. Ak by sme ponechali vzdialenosť medzi radmi väčšiu (čo zistíme až o 1-2 mesiace, keď sa batáty rozrastú), priestor medzi radmi môžeme efektívne využiť tak, že tam zasadíme iné plodiny. Je to možné z toho dôvodu, že batáty nie je potrebné v našich klimatických podmienkach chemicky ošetrovať a zároveň vôbec nerastú do výšky, resp. len máličko, a preto nám nehrozí zatienenie iných rastlín.

Vysádza sa na vyvýšených záhonoch s použitím záhradkárskej fólie. Pri ručnej výsadbe, po položení vrstvy fólie je potrebné vyvŕtať výsadbové miesta a zároveň dávať pozor, aby nedošlo k poškodeniu inštalovaných hadíc na zavlažovanie. Na malých plochách nie je kvapková závlaha potrebná, bez problémov ju nahradíme manuálnym zalievaním, keďže batáty nevyžadujú príliš veľa vody. Pri striedaní plodín sa batáty vysádzajú na rovnakom pozemku po štyroch rokoch.

 

Starostlivosť počas vegetácie

Rastliny vyžadujú zavlažovanie ihneď po presadení a ďalších 7-10 dní. Neskôr, počas pestovania, je treba zavlažovať veľmi opatrne, iba v prípade hrozby veľkého sucha, pretože príliš veľa vody v koreňovej zóne výrazne znižuje výnos. Koreň batátu je citlivý na aplikácie herbicídov a ich použitie sa neodporúča. Ak je potrebné, buriny možno odstrániť ručne pred úplným uzavretím radov. Odstraňovanie buriny v pokročilom štádiu rastu sa neodporúča.

Sadenice batátov kúpite na stránke bataty.sk kde nájdete aj množstvo ďalších tipov či receptov