CHOVATEĽSTVO: Kozí mýtus alebo Ako chovať kozu, aby sme nezabíjali

Mnoho ľudí dnes uvažuje nad tým, že by chovali okrem, psa, mačky, sliepok, koňa i kozu. Chovať kozu však nie je - a je - ľahké chovať. Ako sa hovorí „Koza, to je prakticky ovca s mozgom“. Rohaté kozy ako diablove plemeno boli veľa ráz zatracované a opovrhované. Dnes však za ich mlieko v obchodoch platíme slušné peniaze pre jeho zdravotné účinky, ktoré tu nebudeme popisovať, zameriame sa skôr na chov kôz tak, aby ste to prežili šťastne, aj vlk sýty aj koza celá.

Mlieko

Aby ste mali mlieko, musí mať vaša koza kozliatko. Dobrá koza vám dá minimálne liter mlieka denne. Pokiaľ nemáte kozu, ktorá je vyslovene na mlieko, a dá vám aj 3 či 5 litrov , čo je už extrém. Mlieko môžete piť sladké, kyslé, srvátku, jesť syry, tvaroh sladký a kyslý, bryndzu. Mliekom môžete kŕmiť mačky, sčasti psov. Skrátka mlieka budete mať pre seba dosť. Ako dlho? To je správna otázka.

Koza dáva najviac mlieka po treťom pôrode. Prvé dva mesiace je samozrejme slušnosť nechať mlieko kozliatkam (obsahuje aj výživné látky pre kozliatka, tak pozor, ak ho pijete, aby vám rohy nenarástli) a postupne si brať pre seba viac - matka kozliatka sama odstaví.

Tu vzniká prvá etická otázka brania životodarného mlieka mláďatám.

Ďalšia vec je dojenie. Kozu treba od jari do jesene dojiť dvakrát denne. Kedy si ju naučíte, vtedy to bude čakať, preto treba rozumne zvážiť, aby ste nemuseli skoro vstávať. V zime stačí raz denne. Bez dojenia deň isto vydrží, v zime aj dva. My sme našu kozičku Šárku nechali, nech si pije, koľko sa jej chce do 6 mesiacov, dnes je z nej veľká urastená koza, ktorú len tak nevidíte, lebo ľudia odstavujú už po mesiaci a kozliatka šmyk pod krk nožom a šup do hrnca, čo sa nám, vegetariánom, prieči. Alebo ukradnú mlieko mláďaťu predčasne a ono zostane malé a slabšie, ako keby malo koľko si zaslúži.

Koza je schopná si ten liter mlieka denne ponechať dva až tri roky v závislosti na opatere. Po ôsmom splne v roku totiž u kôz začína ruja a trvá do pol zimy(je to samozrejme individuálne). Ruja, kedy sa to fakt nedá počúvať a vaša koza doslova zháňa capa, trvá tak tri dni.

Pyramída – alebo mlieko znamená smrť

Pokiaľ kozu pripustíte v tehotenstve, stratí mlieko a po pôrode ho zas nemôžete nejaký čas piť, čiže je jednoduchšie si mliečnu kozu ponechať a máte viac mlieka ako ľudia, čo tvrdia, že bude málo mlieka bez kozliatok. V skutočnosti im ide o mäso, a teda o možnosť si niečo zabiť. Je pravda, že s kozami je to pyramídová hra a z jednej kozy ich máte mnoho. Desať kôz vám teda na jar dá najmenej 10 kozliatok a viac, čiže ich bude možno aj 30. Tu už končia vegetariánske zásady, keď to sem domyslíte, kozu si nevezmete. Veď kto by rezal také krásne stvory? Druhá možnosť je dobre sa o ňu starať a ona sa postará o vás. My sme si vzali kozy, aby nešli na mäso. A mama Vasilisa nám už druhy rok dáva mlieko. Jej dcéra ,čo pri nej vyrastá, je jej prvá zo štyroch, ktorá sa dožila roka. A dnes je z nej krásna, mohutná, takmer dvojročná koza. Matka sa pozbierala a je to silná a múdra koza.

Strava pre kozu

Koza vie presne, prečo je vyberavá. Pokiaľ môže, živí sa drevinou, teda, stromčeky, kríky, kôra, až potom tráva a pod. Mieša pre vás byliny a dreviny tak, aby malo mlieku tú správnu energiu. Na zimu stačí pre kozu asi 10m sena, ktoré hravo zvládne jeden človek sám ručne prichystať. Pokiaľ však máte možnosť kozy pásť, stačí vám aj menej. Pri kŕmení si treba uvedomiť, že všetko, čo koza zje, ide hneď do mlieka, ktoré budete piť. Teda ak jej chcete dávať veci z vášho kuchynského odpadu, musia byť čisté, žiadne chemicky ošetrené, žiadne zvyšky s kopou éčok.

Na zvyšovanie dojivosť sa kozám pri dojení dáva trochu obilného šrotu. Nie je to však nutnosť. Koza tiež potrebuje trochu kamennej soli a hlavne vodu. Čim viac do nej dostanete, tým viac bude mlieka. Pokiaľ nie je strava šťavnatá , vodu potrebuje.

Pasenie, výcvik a práca kozy

Budete sa diviť, ale koza je veľmi inteligentné zviera. Má na to veľa predpokladov. Má čas na premýšľanie a veľmi dobre vidí. Koza je vaša sociálna kontrola. Kozy sú schopné naučiť sa niekoľko základných povelov ako privolanie podľa mena, ohlásenie sa podľa mena, voda, fuj nežer tie maliny a podobne vedia celkom isto, len tento povel plnia málokedy. Koza je stádové zviera, teda uznáva istú hierarchiu a právoplatné stanovy podľa posledne zvoleného vodcu stáda. Kozy je možné naučiť na vychádzky a výlety. Je možné s nimi putovať po krajine ako s pojazdnou mliekarňou. Niekedy sú bdelšia ochranka ako pes. A na Myjave na Polianke koza skoro psa zabila, do zubov ho schytila, o zem obúchala a zahodila. Dlho sa liečil, ale prežil. Náš čuvač sa medveďa nebojí, ale kozu vždy obíde. Rohaté sa dobre bránia a psov sa neboja.

Kozu je dobré zamestnať, napríklad čistenie pozemku a lúpanie polien im ide dobre. My máme takú koziu lúpačku. Za dva dni je drevo zbavené kôry. Kozy sú schopné aj ťahať a po krátkom výcviku zvládnu ťahanie vecí či malých vozíkov. V Belgicku to má tradíciu a kozie záprahy sa však postupne vrátia aj na Myjavu.


Koza je proste bytosť, člen vášho spoločenstva a musíte si ju vážiť. Robí toho pre vás tak veľa.

www.karpatskypecuch.org