Biele alebo hnedé vajíčka?

Je rozdiel medzi hnedými a bielymi vajíčkami?

Kupujete hnedé alebo biele vajíčka? Ktoré preferujete? Vyzerajú rozdielne a tiež je niekedy rozdiel aj v cene. Viete prečo?

Rozdiel je v sliepke

Farba závisí od druhu sliepky. Vo všeobecnosti biele sliepky kladú biele vajíčka a červené/hnedé sliepky kladú hnedé vajíčka. Tiež existujú druhy, ktoré kladú modré alebo strakaté vajíčka.

Sú hnedé vajíčka lepšie ako biele?

Farba vajíčka nie je ukazovateľom kvality vajíčka. Nie je žiadny rozdiel ani v chuti a výživovej hodnote. Aj keď sú väčšinou hnedé vajíčka drahšie nie sú o nič lepšie ako biele vajíčka.

Majú hnedé vajíčka tvrdšiu škrupinu?

Škrupina oboch vajíčok má rovnakú hrúbku. Ak sa vám niekedy zdalo, že škrupina je hrubšia je to spôsobené vekom sliepky nie farbou vajíčka. Mladšie sliepky znášajú vajíčka s hrubšou škrupinou a staršie s tenšou. To platí pre oba druhy vajíčok/sliepok.

Prečo sú hnedé vajíčka väčšinou drahšie?

Všeobecne bývajú hnedé vajíčka drahšie a preto sú vnímané ako zdravšie a viac „bio“. Nemusí to byť pravda. Hnedé vajíčka môžu byť jednoducho drahšie preto, lebo červené/hnedé sliepky sú väčšie ako biele sliepky a preto vyžadujú viac krmiva. Vyššia cena vajíčka tak kompenzuje vyššiu cenu krmiva.

Malé upozornenie!

Ak konzumujete vajíčka domácich sliepok väčšinou sú hnedé. Určite ste si všimli, že ich chuť je trochu bohatšia a majú sýtejší žĺtok. Dôvodom je, že väčšina domácich malo-chovateľov má hnedé sliepky, ktoré sa pasú vo výbehu v záhrade. Nie farba však robí lepšiu chuť, ale krmivo.