BABY JAGY radia: Bylinkami proti hmyzu

Veď to všetci určite poznáte: bzukot múch, a neustále štípance od komárov. Áno presne tak; počas daždivých dní na nás skrátka všade útočí hmyz. V súčasnosti je na trhu veľa rôznych výrobkov na odpudenie hmyzu či už repelentov, dymidiel, sviečok, elektrických repelentov a podobne. Ale čo ak si vieme pomôcť aj úplne jednoducho – ako? No predsa bylinkami :-)

Mäta sivá

Jej tmavozelené listy s intenzívnu vôňu odpudzujú hmyz. Môžete si ju napríklad zasadiť na balkón do črepníka a spojíte tak príjemné s užitočným.  Čerstvé listy sa dajú použiť na prípravu mätového čaju, ale aj na ochutenie mäsa, rýb či šalátov.

Muškát

Tento kvietok najmä v minulosti nesmel chýbať ani na jednom kuchynskom okne. Už aj jeho názov nám napovedá, že vôňa muškátu muchy jednoducho odpudzuje a preto slúži ako prirodzený repelent proti muchám. Šľachtitelia sa už dlhšie venujú tejto vlastnosti muškátu a dokonca existuje aj odroda „Moskito Schocker“ ktorá odpudzuje nielen muchy, ale aj komáre a osy. Ďalšiu odrodu tohto kvietku zvanú „Citronella“, komáre priam nenávidia – odpudzuje ich svojou výraznou citrónovou vôňou.

Aksamietnica

Aksamietnica by nemala chýbať v žiadnej záhrade a na žiadnom balkóne. Svojou nezameniteľnou arómou odpudzuje nielen škodce a chráni tak ostatné rastlinky, ktoré pestujete, ale odpudzuje aj vošky, muchy a komáre.

 

Rozmarín

Kedysi nesmel chýbať v žiadnej záhrade, bol symbolom vernosti, lásky a šťastia. Je to vždyzelený ker s úzkymi lístkami sivozelenej farby. Keď sa ho dotknete, jeho vôňa sa hneď uvoľní, je veľmi aromatická a práve to prekáža komárom. Môžete si napríklad rozdrvenými lístkami potrieť nohy a ruky keď budete v záhrade, alebo na balkóne. Využívame ho na varenie, grilovanie, ale aj ako liečivú rastlinu – má blahodarné účinky na pleť (odporúčame ho použiť napríklad ako krém, alebo ako pleťovú vodu).

Vôňovec citrónový

Táto rastlinka pochádza z Ázie ,a ako možno už aj názov napovedá má prenikavú citrónovú vôňu, ktorá odpudzuje hmyz. Dokonca sa jeho výťažky pridávajú do priemyselne vyrábaných repelentov alebo aj sviečok, ktoré po zapálení odpudzujú komáre. U nás sa pestuje ako izbová rastlina, v lete ju môžete vyložiť von na balkón alebo terasu.

 

A na záver pripájame sľúbený recept na domáci repelent :-)

„Rozmarínový repelent“

(funguje na komárov aj kliešťov)

Budeme potrebovať:

1-2 vetvičky rozmarínu, poprípade 1 balenie sušeného rozmarínu

1 l Vody

1-2 lyžice vínneho octu

Postup:

Necháme zovrieť 1l vody a vodou zalejeme pripravený rozmarín. Prikryjeme a necháme lúhovať, ideálne až do úplného vychladnutia vody. Po vychladnutí precedíme cez sitko/gázičku a pridáme vínny ocot.  Repelent prelejeme do vhodnej nádobky s rozprašovačom (zvyšok repelentu môžeme podarovať, alebo odložiť do chladničky J). Aplikujeme podľa potreby.

 

Leto bez bzukotu vám prajú,

Baby Jagy - Andrea a Soňa

Môžete nás sledovať aj na našom Facebooku: Baby Jagy - čary z prírody

PS: Ak by ste nemali čas na výrobu, ževraj celkom účinne postačí potrieť sa vetvičkou levandule ;-)