AKO NA TO: Domáca klobása

Keďže prichádza čas zabíjačiek a prípravy zabíjačkových špecialít prinášame vám pár inšpiratívnych receptov ako pripraviť chutné domáce klobásky:

Papriková klobása

Polotučné bravčové mäso po vykostení a „vyžilkovaní“ (zbavenie mäsa šliach a väzivových obalov) pokrájame na kúsky veľké asi 3 x 3 cm. Rozotrieme 20 g cesnak, premiešame s mäsom. Potom na mäso nasypeme soľ (asi 200 g na 10 kg čistého mäsa), asi 70 g sladkej a 40 g štipľavej mletej červenej papriky, 20 g rasce a všetko premiešame. Ako každú pripravenú klobásovú masu, aj túto necháme postáť tak hodinu, dve. Potom ju zomelieme na mäsovom strojčeku s väčšími otvormi (8 mm) a narážame.

Domáca klobása

Na 10 kg prvotriedneho bravčového mäsa dáme 200 g soli, 10 g rýchlosoli, 30 g mletého čierneho korenia, 30 g sladkej alebo pološtipľavej mletej červenej papriky, 5 g mletého nového korenia, 5 g rasce a 40 g cesnaku. Mäso bez prísad najskôr pomelieme na mäsovom strojčeku s 8 mm otvormi, potom ho premiešame s cesnakom, chvíľu necháme postáť a potom pridávame ostatné koreniny. Pripravenú masu narážame do tenkých bravčových čriev.

Čabianska klobása

10 kg chudého a 7 kg mastného bravčového mäsa,
250 g soli,
10 g cukru,
82 g sladkej mletej červenej papriky,
56 g mletého čierneho korenia,
5 g mletého nového korenia,
5 g ďumbieru,
20 g cesnaku

Postupujeme inak ako pri iných druhoch klobás. Mäso najprv zbavíme väzivových častí, potom ho pokrájame na kocky 5 x 5 x 5 cm. Premiešame ho s cukrom a so soľou a vložíme do nádoby, v ktorej ho necháme v chladnej miestnosti 4 – 5 dní. Potom ho preložíme do väčšej nádoby, pridáme koreniny, premiešame a pomelieme na mäsovom strojčeku s otvormi veľkými 8 mm. Zomleté mäso dáme znovu do chladu na 1 – 2 dni. Napokon nasleduje plnenie čriev ako pri ostatných druhoch klobás.

Cesnaková klobása

Na výrobu 25 kg cesnakovej klobásy potrebujeme 12,5 kg hovädzieho mäsa, 7,5 kg bravčovej lopatky a 5 kg slaniny.

Z hovädzieho mäsa vyrežeme šlachy a zomelieme na doske 10 mm. Bravčové mäso z lopatky zbavené šliach pokrájame na kocky a spolu s hovädzím zomelieme na doske 3 mm. Pridáme slaninu nakrájanú na kocky a znovu zomelieme. Potom pridáme 1 kg soli, 10 g sanitry, 70 g mletého nového korenia, 20 g kryštálového cukru a cesnak podla chuti. Dobre premiešame a narážame do okružných hovädzích čriev. Hotové klobásy vložíme do udiame a údime na jemnožlto dymom z tvrdých pilín.

Hovädzia klobása

Na 30 kg klobás potrebujeme 20 kg hovädzieho mäsa, ktoré dobre odblaníme a zomelieme na doske 3 mm. Pridáme 10 kg tvrdej slaniny pokrájanej na kocky a dobre pomiešame. Ako prísady dáme: 1 kg soli, 10 g sanitry, 90 g mletého korenia, 50 g rasce a cesnak. Mäso znovu premiešame a zomelieme na doske 6 mm. Narazíme do bravčových čriev. Údime mierne teplým dymom. Táto klobása je vhodná na varenie.

Ďulanská klobása

Ďulanské klobásy sa robia len v zime. Dobre vychladnuté bravčové mäso odblaníme a pokrájame na kocky s hranou 3 cm. Na 10 kg chudého bravčového mäsa dáme 2 kg chudého hovädzieho mäsa, odblaneného a nakrájaného na kocky. Potom pridáme 6 kg tvrdej slaniny pokrájanej na kocky. Všetko dobre premiešame. Dáme prísady — na 10 kg masy 250 g soli, 100 g mletej sladkej červenej papriky, 40 g mletého korenia a 40 g cesnaku. Znovu premiešame a zomelieme na doske 8 mm. Zomleté mäso dáme do nádoby, dobre potlačíme, zakryjeme čistým obrusom a položíme do chladnej komory. O dva dni mäso znovu premiešame a narazíme do bravčových čriev. Popicháme a údime studeným dymom z tvrdých pilín dva dni.


Recepty poskytol portál www.zabijacka.sk - stránka kde nájdete všetko pre vydarenú domácu zabíjačku