Jednoduché kosenie s drevenou kosou, za rána, k večeru má svoje obrovské čaro. Je to jeden z najsilnejších obradov našich predkov, ale i nás, ktorí sme kosu a trávový tanec s ňou znovuobjavili.

Čítajte viac

Sladká vôňa levandule sa výborne hodí k dezertom, zmrzline, čokoláde; kvety môžete použiť aj na ozdobu šampanského, šľahačky, sorbetov alebo ovocných šalátov. Vo francúzskej kuchyni sa levanduľa používa aj ako korenie na mäso, ale aj do slaných omáčok či koláčov.

Čítajte viac

Len málo kvietkov dokáže tak krásne rozjasniť kvetináč či záhradku ako kapucínka so svojimi žltými, oranžovými alebo červenými kvetmi. Pochádza z Južnej Ameriky (Peru, Kolumbia), kde ju domáce obyvateľstvo používalo ako liečivú bylinku; ku nám bola dovezená v 17. storočí ako okrasná rastlina. Kapucínka je jedným z najpopulárnejších jedlých kvetov.

Čítajte viac

V tomto článku sa dozviete ako bojovať proti hmyzu a dokonca sa naučíte, ako si môžete vyrobiť vlastný, zaručene prírodný, repelent bez použitia chémie!

Čítajte viac

Drevené palety môžu byť odpadom zloženým v rohu záhrady, čakajúcim na vyhodenie alebo spálenie, ale môžu sa z nich stať aj prekrásne záhony, či už horizontálne alebo vertikálne. Prinášame vám pár inšpirácií - skúsili ste už niečo z toho?

Čítajte viac

Ani vy ste v apríli nič nestihli zasadiť ani pripraviť záhony na výsadbu? Nevadí, počasie nám ukázalo že to nebol až taký zlý nápad :-) Magnólie už pomaly odkvitajú, jarné mrazíky už máme dúfajme za sebou tak vykročme v gumákoch smelo do záhrad.

Čítajte viac

Žihľavu dvojdomú (urtica dioica) väčšina ľudí považuje za obyčajnú burinu. Ale opak je pravdou. V ľudovom liečiteľstve je považovaná za skutočnú kráľovnú jari, ktorá v sebe skrýva veľkú silu.

Čítajte viac

Fialka, áno tá fialová nenápadná voňavá kvetinka, o ktorej málokto tuší, že to nie je len obyčajná rastlinka – táto rastlinka lieči. V roku 2007 bola dokonca vyhlásená za liečivú rastlinku roka (spoločnosťou NHV Theophrastus). V minulosti sa používala aj ako nápoj lásky (tieto účinky vám potvrdiť nevieme, treba vyskúšať…;-)).

Čítajte viac

Našli ste už v oddelení zeleniny a ovocia hľuzy nezvyčajne hnedej, žltej alebo oranžovej farby a nápadne sa podobali na zemiaky? Batáty sú vynikajúcou prílohou k mäsu, rybám či divine a v kuchyni sa dajú všestranne využiť.

Čítajte viac

V marci sa v záhradách pýšia svojimi pestrofarebnými kvetmi cibuľnaté a hľuznaté rastliny, vykvitajú zlatovky, driene a mandle. Tvarujeme a zmladzujeme mnohé kry a stromy. Vrúbľujeme ovocné dreviny a vysievame prvé bylinkové a zeleninové hriadky.

Čítajte viac

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6