Recept z gemerskej dediny Gemerská HôrkaPalócová polievkaPotrebujeme pre 4 osoby:1kg bravčového pliecka, ½ l oleja, ½ kg zelenej fazuľky, 1 cibuľu, 2 ks mrkvy, 1 ks petržlenu, 2 dcl sladkej smotany, 1 lyžicu hladkej múkyKoreniny: soľ, čierne korenie, paprika, oregano, bobkový listDo horúceho oleja dáme nakrájanú cibuľu a podusíme. Pridáme papriku, nakrájané mäso, koreniny a zeleninu. Fazuľku zvlášť uvaríme na polomäkko a zahustíme so smotanou a múkou. Keď sú mäso a zelenina mäkké, pridáme fazuľku a ešte krátky čas spolu varíme.Regionálny recept z kuchárskej knihy vydanej MAS KRAS, www.maskras.sk , www.karsticum.sk


Večerať v reštaurácií Stedsans v Kodani je jednoducho zážitok. Neďaleko historického centra, v štvrti Oesterbro, nájdete na obyčajnú betónovú budovu, keď však výjdete točitým schodiskom na jej strechu ocitnete sa v zelenej oáze - krásna záhrada plná chutných plodov a voňavých byliniek s výhľadom na celé mesto. Na jej okraji nájdete unikátnu reštauráciu umiestnenú v skleníku, ktorá vám ponúkne skvelé jedlá z plodov tejto strešnej záhrady, ostrova vidieckeho pokoja v rušnom veľkomeste.


2.časť seriálu Svet Prírody, v hlavnej úlohe SURFINIA, LEVANDUĽA a RUKOLA.Seriál je súčasťou projektu Urob každý deň niečo pre seba a stránky zuzkabuska.sk, približuje, čo všetko nám príroda ponúka. K tomu stručné popisy účinkov a využitia. Alebo prekvapivých informácii, ktoré zľahka preniknú do vašich vedomostí. Tento seriál je vytvorený na podnet toho, ako málo vieme o prírode, a ako veľa by sme sa mohli o nej naučiť.
Vďaka novým technológiám možno sťahovanie vtáctva sledovať už aj cez internet. Nová webová stránka EuroBirdPortal poskytne podrobné údaje o priebehu migrácie a aktuálnom rozšírení vtáctva na základe množstva údajov, ktoré sú podľa ornitológov doteraz v celej Európe nevídané. 

"Len vďaka systematickej práci tisícok dobrovoľných sčítateľov vtáctva máme v Európe k dispozícií spoľahlivé údaje o tom, ako sa darí vtáčím populáciám v Európe. EuroBirdPortal úžasným spôsobom umožňuje sledovanie jedného z najzáhadnejších fenoménov v prírode – sťahovanie vtáctva - v čase a priestore," uviedol Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

EuroBirdPortal vznikol vďaka spojeniu desiatok národných webstránok, kde ornitológovia a birdwatcheri zaznamenávajú pozorovania vtáctva. Do projektu sa zapojili aj Slováci. "Vďaka aktuálnym údajom vieme nasmerovať zdroje a úsilie ochrany prírody na druhy, kde sa preukáže, že rýchlo ubúdajú, alebo u nás prežívajú posledné jedince, a ktoré sú tak na tom najhoršie, respektíve v bezprostrednom ohrození vyhynutia," povedal Ridzoň. 

Počet druhov hniezdiacich na Slovensku je jeden z najvyšších v Európskej únii. "Situácia ohľadne ochrany vtáctva však napriek vysokému počtu druhov hniezdiacich u nás, respektíve v celej Európe nie je pozitívna. Ďalšie správy zverejnené v poslednom období prinášajú alarmujúce informácie o stave biodiverzity v Európe," upozornil Ridzoň.EuroBirdPortal


5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13