5.časť seriálu Svet Prírody, v hlavnej úlohe RÍBEZĽA ČIERNA, PAMAJORÁN a CIBUĽA.Seriál je súčasťou projektu Urob každý deň niečo pre seba a stránky zuzkabuska.sk, približuje, čo všetko nám príroda ponúka. K tomu stručné popisy účinkov a využitia. Alebo prekvapivých informácii, ktoré zľahka preniknú do vašich vedomostí. Tento seriál je vytvorený na podnet toho, ako málo vieme o prírode, a ako veľa by sme sa mohli o nej naučiť.
Mrkva je nielen ľahko stráviteľná, a preto vítaná v detskej a diétnej kuchyni, ale aj výživná. Obsahuje aj značné percento uhľohydrátov. Zásobuje nás vápnikom a železom. Je výdatným zdrojom vitamínu A (karotínu), obsahuje aj vitamíny skupiny B a malé množstvo vitamínu C. Mrkvu nakupujeme čerstvú, nezvädnutú, pokiaľ možno hladkú. Mladá karotka má krátky, tupý koreň a tenkú šupku. Preto ju stačí len čisto umyť kefou. Staršiu mrkvu lúpeme, alebo škrabeme. Varenú mrkvu použijeme do zeleninových šalátov, pudingov a nákypov. Uvaríme ju v osolenej vriacej vode, ktorej dáme len toľko, aby sa mrkva nepripaľovala.  


Recept z gemerskej dediny HrušovPlnená kapustaPotrebujeme:1 kg kyslej kapusty, 10-12 ks kapustových listov, 1 kg bravčovej krkovičky alebo bôčik, 2 lyžice jačmenných krúpov, 1 cibuľu, 2 strúčiky cesnaku, soľ, čierne korenie, červenú mletú papriku, 1 šľahačkovú smotanuBravčové mäso pomelieme s cibuľou a cesnakom, potom pridáme jačmenné krúpy, soľ, čierne mleté korenie, papriku a smotanu. Všetko dobre premiešame. Kapustové listy krátko sparíme vo vriacej vode. Na list dáme plnku a zakrútime, obidva konce dobre stlačíme. Kapustu rozdelíme na dve polovice. Prvú polovicu uložíme na dno hrnca a na ňu naukladáme naplnené kapustové listy. Druhú polovicu kapusty dáme navrch. Varíme 1,5 až 2 hodiny na miernejšom plameni. Pred dovarením na kapustu nalejeme opraženú cibuľu.Regionálny recept z kuchárskej knihy vydanej MAS KRAS, www.maskras.sk , www.karsticum.sk


4.časť seriálu Svet Prírody, v hlavnej úlohe YZOP, RÍBEZĽA ČERVENÁ a MÄTA.Seriál je súčasťou projektu Urob každý deň niečo pre seba a stránky zuzkabuska.sk, približuje, čo všetko nám príroda ponúka. K tomu stručné popisy účinkov a využitia. Alebo prekvapivých informácii, ktoré zľahka preniknú do vašich vedomostí. Tento seriál je vytvorený na podnet toho, ako málo vieme o prírode, a ako veľa by sme sa mohli o nej naučiť.
Struky obsahujú okrem karotínu aj niečo vitamínu C, z minerálnych látok dosť vápnika a železa. Sú však ťažšie stráviteľné, pretože obsahujú dosť buničiny. Struky kupujeme mladé, s nevyvinutými semenami, svieže a nezvädnuté, pretože len pri takých sa dajú odstrániť vlákna. Odrežeme vždy koniec struku a bočné vlákno stiahneme. Keď sa vlákna zle odstraňujú, fazuľky na chvíľu vložíme do horúcej vody. Na trhu bývajú fazuľky zelené a žlté.   


3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11