Baklažány sú dužinaté plody vajcovitého alebo uhorkovitého tvaru, tmavofialovo sfarbené. Obsahujú asi 5 % uhľohydrátov, okrem iných látok. Zelenina má korennú, typickú chuť, pripomínajúcu niektoré huby. Pri kúpe dbáme na to, aby plody boli čerstvé a nezvädnuté. Vidíme to podľa lesklej, pevno napnutej šupky. Olúpané baklažány upravujeme najrozličnejším spôsobom. Plátky obaľujeme ako rezne, alebo len v ciestku a pražíme. Dusíme ich spoločne s paprikou alebo paradajkami, zapekáme ich s inými potravinami, alebo ich plníme mäsovou alebo inou plnkou. Všetky tieto pokrmy majú dobrú chuť a sú veľmi sýte.  


Recept z gemerskej dediny Silická BrezováZemiakové lokšePotrebujeme:1 kg zemiakov, hladkú múku, masť, šípkový lekvár, kapustuCesto: zemiaky uvaríme v šupke na mäkko. Ak vychladnú, očistíme a rozpučíme ich na kašu, ktorú posolíme, potom pridáme hladkú múku a pripravíme cesto.Z cesta vyformujeme dlhý valec a nakrájame na 2 cm široké valčeky. Z valčekov vyvaľkáme kruhy a hneď dáme upiecť na pec.1. alternatíva: Upečené lokše natrieme masťou a podávame s mliekom. Veľmi dobré sú ako príloha ku fazuľovej alebo kapustovej polievke.2. alternatíva: Upečené lokše podávame so šípkovým lekváromRegionálny recept z kuchárskej knihy vydanej MAS KRAS, www.maskras.sk , www.karsticum.sk


Paradajky sú znamenitou zeleninou, pretože obsahujú hojne karotínu i dosť vitamínu C. Vitamínu C majú takmer toľko, ako citróny alebo pomaranče. Z nerastných látok obsahujú veľa draslíka, sodíka, dôležitého vápnika, horčíka a železa. Paradajky sa líšia od seba veľkosťou, tvarom (guľaté, vajčité, laločnaté), farbou (červené, žlté, zelené). Kupujeme plody čerstvé, nenahnité, nezvädnuté. Na šalát sú vhodné plody bez rebier, s pevnou, hladkou a pružnou šupkou, rovnomerne, krásne sfarbené, priemeru 30—60 mm. Zelené paradajky berieme na šalát alebo kompot. Musia byť rovnako vyfarbené, tuhé, zdravé, čerstvé a čisté. Menej akostné používame na polievku a omáčku. Na kečup a omáčku berieme paradajky dobre vyzreté. Ak paradajky z kríkov oberáme predčasne pred mrazmi alebo daždivým počasím, dáme ich na teplé miesto do kamenného hrnca, na liesku alebo na tácňu a zakryjeme šatkou. Dozrejú a očervenejú.   


Recept z gemerskej dediny SlavecMrkvová polievkaPotrebujeme:1kg mrkvy, 2-3 klinčeky, štipku škorice, rascu, ½ šľahačku, zemiaky, cukor, soľNa kolieska nakrájanú mrkvu uvaríme v slanej vode na polomäkko, pridáme rascu, klinčeky a škoricu. Potom pridáme na malé kocky nakrájané zemiaky. Keď sú mrkva a zemiaky mäkké, polievku zahustíme šľahačkou a pridáme kryštálový cukor podľa chuti.Regionálny recept z kuchárskej knihy vydanej MAS KRAS, www.maskras.sk , www.karsticum.sk


Veľké nedozreté klasy kukurice dobrého druhu sú tiež lacnou a výživnou zeleninou. Vyberáme klasy mladé, aby boli krehké, neškrobnaté. Pri nákupe odhrnieme list a vlákna, zrnká musia byť zelenobiele, šťavnaté.  


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9