Bylinky
valeriána lekárska pre lepší spánok - Predám - 04/10/18

Valeriána lekárska alebo poznáte ju aj pod názvom kozlík lekársky.

Najlepšou vlastnosťou valeriány je sedatívny účinok na centrálny nervový systém, Výborne zmierňuje stres, podráždenie, normalizuje spánok, napomáha k skoršiemu zaspávaniu, pôsobí proti záchvatom, priaznivo pôsobí na krvné cievy, mierne znižuje krvný tlak. Tinktúra sa používa hlavne pri poruchách spánku, neuróze, hystérii, k náchylnosti k epileptickým záchvatom. Upokojujúci účinok valeriány je u niekoho už po prvej dávke ale u iných je pomalší, ale pomerne stabilný. Užíva sa pol hodinu až hodinu pred spaním. Nemala by sa užívať viac ako štyri týždne, potom je potrebná prestávka sedem až štrnásť dní.
Má však aj ďalšie využitie. Používa sa pri bolestiach hlavy rôzneho pôvodu s migrénami, pri zrýchlení srdcového rytmu a bolesti pri srdci, pri astme, zápaloch, chorôb pečene a žlčových ciest
Navyše korene valeriány bez tepelného ošetrenia sa používajú aj ako antiparazitný prostriedok. Veľmi dôležitá je skutočnosť, že pri tomto využití by nemal byť koreň tepelne ošetrený, pretože tie látky, ktoré pôsobia v tomto prípade, sú po zahriatí zničené.
Valeriána by sa nemala užívať spolu s barbiturátmi, benzodiazepínmi, liekmi na depresiu, opiátmi a alkoholom. Nie je vhodné užívať vysoké dávky, Tie by sa mohli prejaviť bolesťou hlavy, únavou, ospalosťou či alergickou reakciou. Valeriána nie je vhodná pre deti.
Tinktúra z koreňa 60% lieh 50 ml 4 € a 100 ml 7 €

Meno
michaela
Telefón
0944775274
Lokalita
911 01    Trenčín
Cena
V texte
911 01, Slovakia
Kontaktovať inzerenta