ArtCoffee

Naše výrobky kúpite v našom eshope artcoffee.net a nájdete nás aj na Facebooku www.facebook.com/ArtCoffee.net

Náš príbeh

Kde bolo – tam bolo, jedného dňa som priletel do Brazílie, a je z toho láska, ktorá trvá už osem rokov. Volám sa Jiri (mäkčene a dĺžne som po 12 rokoch v zahraničí už z mena stratil :), rodenný Čechoslovák v pravom slova zmysle, po otcovi Čech, po mame Slovák. Brazíliu milujem pre jej prírodné krásy, ale aj vďaka ľuďom, ktorí napriek ťažkému životu majú vždy úsmev na tvári. Mal som šťastie že rodina mojej manželky vlastní farmu ktorá má vyše dvestoročnú históriu. Na nej sa vždy všetci stretávame pri úteku od mestského stresu. A nie je nič krajšie ako sa ráno zobudiť a dať si šálku čerstvej brazílskej kávy, vypestovanej, ručne praženej a zomletej priamo na farme. A tu sa to všetko začalo…

Naša káva – ArtCoffee

Keď som sa rozhodol že donesiem domov najlepšiu brazílsku kávu, vôbec som netušil kde začať. Najskôr som sa rozhodol pre kávu z farmy našej rodiny, a aj keď je vynikajúca, nie je to výberová káva, a nevyhrala zatiaľ žiadne ocenenie.  Dlhé hodiny, týždne a mesiace som študoval všetky dostupné zdroje a výskušal nespočetné množstvo kávy. Brazília je najväčším vývozcom kávy na svete a nájdete tu všetko, od medzinárodne ocenených  Specialty (výberových) káv až po obyčajnú robustu. Keď som  analyzoval výsledky medzinárodnej súťaže Cup of Excellence, zarazilo ma, že sa  medzi víťazmi stále opakuje meno jedneho malého mestečka – Carmo de Minas. Farmy z tohoto mesta počas niekoľkých ročnikov dokonca obsadili všetky tri miesta na stupni víťazov. Carmo má na brazílske pomery len veľmi malý počet obyvateľov (13,000), ale milovníci kávy ho poznajú na celom svete. A teraz ho prostredníctvom ArtCoffee možete spoznať aj vy a vychutnať si, jednu z najlepších svetových káv, u nás doma.

Žltý Bourbon

Táto odroda arabiky je považovaná za najlepšiu brazílsku kávu. Svôj pôvod má na ostrove Réunion, ktorý sa v minulosti nazýval ostrov Bourbon. Odtiaľ sa dostala na začiatku 19. storočia do Brazílie. Výberová (Specialty) káva tvorí len okolo 8% svetovej produkcie a musí byť ohodnotená nad 80 bodov. Naša výberová káva  z farmy Sertão má čokoládovo orieškovú arómu so sladkastými medovými tónmi.

Farma Sertão

Farma sa nachádza v mestečku Carmo de Minas v brazílskom štáte Minas Gerais, ktorý má jedny z najlepších podmienok na pestovanie kávy na svete. Bola založená v roku 1891 a po celý čas je vlastnená rodinou Pereira, ktorá si predáva svoje tajomstvá pestovanie kávy z generácie na generáciu a vo svojom regióne sú považovaní za vizionárov. Má rozlohu 850 ha a nadmorskú výšku 1100-1450m n. m. Farma Sertão sa špecializuje na výberovú kávu, ktorej produkcia si vyžaduje špeciálnu starostlivosť pri kultivovaní, sušení, zbere a uskladňovaní kávy, preto len veľmi malé percento fariem investuje svoje prostriedky a hlavne čas do týchto metód.

Ocenenia

Odmenou za tento prístup je ale neporovnateľná kvalita oproti tradičným kávam. To zaručilo farme Sertão už 6 umiestnení medzi víťazmi medzinárodnej súťaže Cup of Excellence, čo ju radí medzi svetovú elitu. Grupo Sertão, do ktorého táto farma patrí, je tiež držiťeľom Svetového rekordu z tejto súťaže, keď ich káva získala zatiaľ neprekonaných 95,85 bodov.

Kontaktovať farmára