Recept z gemerskej dediny MeliataZemiakovo hubový nákypPotrebujeme:1,5 kg zemiakov, čerstvé alebo sušené huby, 3-4 ks cibule, 5 strúčikov cesnaku, ½ hrnčeka polohrubej múky, soľ, čierne korenie, rascu, málo masti, petržlenovú vňaťSurové zemiaky nastrúhame na pásiky a posolíme. Na masti podusíme cibuľu, pridáme cesnak, čierne korenie, rascu a huby. Podusenú zmes pomiešame so zemiakmi a múkou, pridáme petržlenovú vňať. Zmes rozložíme na vymastený plech a pečieme pri 180 °C asi 30 minút.Regionálny recept z kuchárskej knihy vydanej MAS KRAS, www.maskras.sk , www.karsticum.sk


8.časť seriálu Svet Prírody, v hlavnej úlohe HRÁŠOK, MRKVA, ZELER.Seriál je súčasťou projektu Urob každý deň niečo pre seba a stránky zuzkabuska.sk, približuje, čo všetko nám príroda ponúka. K tomu stručné popisy účinkov a využitia. Alebo prekvapivých informácii, ktoré zľahka preniknú do vašich vedomostí. Tento seriál je vytvorený na podnet toho, ako málo vieme o prírode, a ako veľa by sme sa mohli o nej naučiť.
Zelená vňať petržlenu je hodnotnejšia než koreň. Vňať je bohatá na vitamíny A a C a železo. Posekanú vňať pridávame do hotových pokrmov, koreň je súčasťou polievkovej zeleniny a zelenín pod mäso.  


Recept z gemerskej dediny Kunová TeplicaBryndzové pirohyPotrebujeme:na cesto: ½ kg polohrubej múky, 1 ks vajíčko, soľna prípravu plnky: 20 dkg zemiakov, 1 kyslú smotanu, 25 dkg bryndze, soľ, kôpor, slaninu, cibuľu, lyžicu oleja do vodyMúku a vajíčko vypracujeme na cesto a vyvaľkáme, potom nakrájame na kocky.Plnka: zemiaky, kyslú smotanu, bryndzu, soľ a kôpor vymiešame na hladko.Cesto naplníme plnkou, preložíme a vidličkou pritlačíme. Do osolenej vody s lyžicou oleja dáme variť pirohy. Keď pirohy vyplávajú na povrch vody, precedíme ich a opláchneme vlažnou vodou.Podávame s dusenou cibuľkou a opraženou slaninou.Regionálny recept z kuchárskej knihy vydanej MAS KRAS, www.maskras.sk , www.karsticum.sk


7.časť seriálu Svet Prírody, v hlavnej úlohe REPÍK, ČERVENÁ REPA, AKSAMIETNICA.Seriál je súčasťou projektu Urob každý deň niečo pre seba a stránky zuzkabuska.sk, približuje, čo všetko nám príroda ponúka. K tomu stručné popisy účinkov a využitia. Alebo prekvapivých informácii, ktoré zľahka preniknú do vašich vedomostí. Tento seriál je vytvorený na podnet toho, ako málo vieme o prírode, a ako veľa by sme sa mohli o nej naučiť.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9